Parlament Europejski przegłosował nową dyrektywę, którą odczują wszyscy ogrzewający domy z użyciem urządzeń elektrycznych. Nowe przepisy zobowiązują producentów do wprowadzenia zmian, które przełożą się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.
Nie tylko rosnące ceny energii, ale też troska o środowisko powinny być zachętą do oszczędzania prądu. Zwłaszcza że lwia część praktyk, które mogą doprowadzić do obniżenia rachunków, nie wymaga w zasadzie żadnych wyrzeczeń i nie powoduje niewygód. Swoje dobre praktyki zaprezentowała w ostatnim czasie Energa.
Możliwość podłączenia do internetu coraz większej liczby AGD i RTV stała się dla producentów argumentem sprzedażowym. Dziś nawet najprostszy sprzęt musi łączyć się z Wi-Fi czy Bluetooth. Często zapominamy, że jeśli coś można podłączyć do internetu, to najpewniej można się do tego również włamać.
Odpowiednia konserwacja sprzętów takich jak czajnik może się przełożyć na duże oszczędności dzięki wydłużeniu ich cyklu życia. Zadbane urządzenia wymienia się rzadziej. Oszczędzać można również na środkach konserwacji, czego przykładem jest prosty trik z czajnikiem.
Należy przyjąć, że jeśli coś jest podłączone do internetu, to można się do tego zdalnie włamać. Choć zabezpieczamy swoje komputery i smartfony, to często zdarza się nam zapominać o innych urządzeniach domowych. Na przykład telewizorach. Właśnie odnaleziono lukę, która pozwala przejąć całkowitą kontrolę nad SmartTV.
Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.
Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.
Nadchodzi kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. Z końcem marca należy pamiętać, aby przestawić zegarki i zegary w urządzeniach o godzinę do przodu. Od wielu lat jest jednak dyskutowane całkowicie porzucenie dwóch ustawień czasowych – kiedy można się tego spodziewać?
Ekrany OLED spopularyzowały się na tyle, że ich różne wariacje stanowią już standard w smartfonach, a coraz częściej decydujemy się także na telewizory OLED. Przewaga ich właściwości nad wieloma innymi rodzajami matryc jest niekiedy widoczna gołym okiem, co nie oznacza, że OLED-y nie mają własnych problemów. Właśnie rozwiązano jeden z nich.
Wiemy już, że model finansowania mediów publicznych bazujący na abonamencie RTV zostanie z nami najpewniej do końca roku. To rozwiewa wcześniejsze wątpliwości co do obwiązki uiszczania opłaty, mimo że np. Telewizja Polska jest postawiona w stan likwidacji. Nie wszyscy jednak muszą płacić abonament RTV.
Każdy, kto planuje w najbliższym czasie zakupić telewizor, powinien zachować szczególną uwagę w kwestii obsługi jednego z kluczowych standardów. Przez zmianę w programie certyfikacji tańsze produkty de facto zostaną pozbawione jednej funkcji.
Do soboty, 16 marca, w Lidlu potrwa promocja, dzięki której w okazyjnych cenach będzie można kupić zaawansowany robot kuchenny Monsieur Cuisine Smart, nazywny też „Lidlomiksem”. Urządzenie chce bezpośrednio konkurować z popularnym Thermomiksem i właśnie stało się od niego o wiele tańsze.
Trwają analizy, które mają opracowanie nowego modelu finansowania mediów publicznych. Według Bogdana Zdrojewskiego, szefa sejmowej Komisji Kultury, zmiany mogłyby wejść w życie już od 1 stycznia 2025 r. Wciąż jednak nie jest dokładnie znany ich kształt.
Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad ustawą, która będzie określać zasady kontroli samochodów pod kątem funkcji dostępnych w nich radioodbiorników. Nowe zasady wejdą w życie lada moment, a osoby, które nie spełnią wymogów, będzie czekać wysoka kara pieniężna.
Zaawansowane roboty kuchenne jak Theromix czy urządzenia firmy Mounsieur Cuisine podbiły serca Polaków. Podobnie jak smartfony i liczne urządzenia innych klas dostarczane na rynek przez Xiaomi. Teraz do sprzedaży trafia połączenie – Xiaomi Smart Cooking Robot można już kupić w Polsce.
Ceny prądu motywują konsumentów energii do jej oszczędzania, co skłoniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska do publikacji zaleceń i dobrych praktyk, dzięki którym można obniżyć rachunki. W natłoku mitów i półprawd, jakie są publikowane na ten temat, warto zwrócić uwagę na te zalecenia, za które odpowiedzialność bierze rząd.
Sprzęty elektryczne znajdujące się w naszych domach mogą pobierać znacznie więcej prądu, niż myślimy. Wiele osób nie jest świadomych, co tak naprawdę generuje wysokie rachunki za energię elektryczną. Odpowiedź może zaskoczyć.
Zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej „w eterze” dostępne są dziś dziesiątki sieci Wi-Fi. Ponadto do jednego Wi-Fi w gospodarstwie domowym może być podłączonych nawet kilkadziesiąt urządzeń. Może to powodować spadek jakości połączenia z internetem. Jak temu zapobiegać i cieszyć się szybkim i stabilnym Wi-Fi?
Kontrowersje wywoływane przez abonament RTV nie słabną. Choć w planach są gruntowne zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, to Poczta Polska zatrudnia kolejnych kontrolerów, co zapowiada zintensyfikowane kontrole. Często zapominamy, że można ich dokonać także w samochodach.
Choć widok za oknem świadczy o czymś innym, to do astronomicznego początku wiosny został nam jeszcze nieco ponad miesiąc. Niedługo później przyjdzie nam zmieniać czas na letni. Jak, kiedy i w których urządzeniach zmiany trzeba wprowadzić ręcznie?
Przyszłość abonamentu RTV i finansowanie mediów publicznych w przyszłości wciąż jest wielką niewiadomą. Najpopularniejszym, choć nie jedynym, pomysłem jest wprowadzenie kilkuzłotowej opłaty audiowizualnej, jednak szef Komisji Kultury i Środków Przekazu właśnie poinformował, że analizowany jest też inny pomysł.
Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem, a to dobra okazja, by przypomnieć o uldze mieszkaniowej, z której mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość i w ten sposób pozyskały środki na zakup kolejnej. Nie każdy wie, że dzięki niej można także odliczyć od podatku liczne artykuły gospodarstwa domowego.
Opłata abonamentowa RTV stanowi przedmiot intensywnych debat w Polsce, budząc duże kontrowersje. Dużo krytyki przyciąga przymusowy charakter tego podatku, zwłaszcza wśród osób, które twierdzą, że nie posiadają odbiorników radiowo-telewizyjnych lub nie korzystają z usług publicznych nadawców. Pojawiają się propozycje zmian w systemie opłacania abonamentu, ale nie brakuje również głosów postulujących jego całkowitą likwidację.
Urządzenie Thermomix okazało się w Polsce hitem, wytworzyły się wokół niego całe społeczności użytkowników. Producent zdecydował się jednak na zmiany, przez które Thermomix stanie się w najbliższym czasie jeszcze droższy.
Media obiegła wiadomość o tym, że już za nieco ponad miesiąc dojdzie do drastycznej podwyżki cen Thermomiksa. Jeśli jednak poświęcimy chwilę na weryfikację informacji, to szybko stanie się jasne, że wokół podwyżek jest jeszcze sporo niejasności. Te niewątpliwie mają zachęcić nas do szybkiego zakupu.
Od 1 stycznia 2024 r. wzrasta cena opłat za abonament RTV. To obowiązkowa opłata. Muszą ją płacić ci, którzy posiadają w domu radio lub telewizor. Jest jednak kilka wyjątków, oto lista osób zwolnionych z uiszczania zapłaty za abonament.
Koszty, jakie ponosimy za korzystanie z energii elektrycznej, nieustannie rosną. Wszystko wskazuje na to, że ceny prądu w 2024 r. znów drastycznie podskoczą. Dobrze jest znać różne sposoby, które nieco pomogą odciążyć domowy budżet i uchronią przed gigantycznymi rachunkami. Jeden z nich to trik z banknotem i lodówką.
Wiele urządzeń wyposażonych jest w ukryte funkcje, które pomagają jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał sprzętu. Mogą to być odpowiednie kombinacje przycisków, wpisanie kodu, a niekiedy po prostu odpowiednie posłużenie się urządzeniem w inny sposób. Warto wiedzieć o takich trikach.